تفاوت آب مقطر با آب دیونیزه
تفاوت آب مقطر با آب دیونیزه
ژانویه 19, 2019

فرمول آب مقطر

فرمول آب مقطر

فرمول آب مقطر

آشنایی با فرمول آب مقطر

فرمول آب مقطر : در ابتدا بطور کلی به تعاریف آب مقطر و تقسیم بندی آن می پردازیم. آب حیاتی ترین ماده روی کره زمین به حساب می آید و یکی از ضروری ترین ماده برای حیات موجودات است. تقریباً 70 درصد کره زمین را آب پوشانده است. دو سوم وزن انسان را آب تشکیل می دهد و با وجود  این حجم وسیع از آب، تنها 3 درصد از آب کره زمین، آب شیرین است و مابقی آب ها به دلیل وجود املاح زیاد، غیرقابل شرب می باشند.

در ادامه این مطلب با شرکت مروارید پارس همراه باشید تا فرمول آب مقطر و ویژگی های آن را مورد بررسی قرار دهیم:

شرکت مروارید پارس دستجرد با سابقه بیش از 10 سال در زمینه آب رسانی و تولید انواع آب مقطر، دمین و نرم در کشور یکی از معتبر ترین شرکت ها به شمار می رود و از نظر بهداشت مورد تائید است. این شرکت دارای امکان ارسال رایگان نمونه می باشد که به مشتری اطمینان خرید راحت تر را می دهد و تمامی محصولات این شرکت از کمترین قیمت برخوردارد هستند.

تقسیم بندی آب از لحاظ فیزیکی به چه صورت است؟

آب از لحاظ فیزیکی در سه حالت” جامد به صورت یخ، مایع به شکل آب و در حالت گاز به شکل بخار آب وجود دارد.

در علم هواشناسی آب به صورت های مختلف وجود دارد از جمله : باران، تگرگ، رگبار، بخار، شبنم، مه، ابر و …

بخشی از آب موجود در کره زمین به صورت جامد در یخچال های طبیعی و بخش دیگری به صورت بخار در اتمسفر وجود دارد.

بر اساس منابع آبی، آب به 3 دسته تفکیک می شود:

  1. آب های جوی مانند آب باران و برف
  2. آب های زیر زمینی مانند آب چاه، چشمه و قنات
  3. آب های سطحی مانند آب رودخانه ، دریاچه، دریا و اقیانوس

موارد مصرفی آب

موارد مصرفی آب:

آب معمولا حدود 69 درصد در کشاورزی، 23 درصد در صنعت و 8 درصد در مصارف خانگی استفاده می شود. در بخش کشاورزی به دلیل سنتی بودن آبیاری توسط کشور های درحال توسعه، مصرف آب بالا است که کشورهای توسعه یافته با بهبود روش های آبیاری مصرف خود را تا یک سوم کشورهای درحال توسعه کاهش داده اند.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب چیست؟

در این قسمت قصد داریم بطور کامل به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب بپردازیم تا فرمول آب مقطر را بهتر درک کنید. آب با فرمول شیمیایی H2O شناخته می شود. مولکول آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل می شود که با پیوند کووالانسی به هم متصل شده اند. اتم های هیدروژن دارای مقداری بار مثبت هستند که در اطراف اتم اکسیژن قرار گرفته اند که این موضوع باعث قطبی شدن پیوندهای مولکول آب شده است. وزن مولکولی آب و جرم مولی آن برابر می باشد. در این حالت آب باید به شکل گاز باشد.

تفکیک آب شیرین از لحاظ شیمیایی :

  1. آب شهر
  2. آب معدنی
  3. آب مقطر
  4. آب دیونیزه

فرمول شیمیایی آب شهر چیست؟

آب شهر یا آب شرب 70 درصد حجم خود را از ترکیب شیمیای معروف H2o که به آن حلال گفته می شود تشکیل داده و مابقی از املاح و ترکیبات مفید و بعضاً مضر مثل Co2 که به محلول معروف است شامل شده است. از ترکیبات مفید آب شرب می توان به کلسیم و سدیم اشاره نمود که برای بدن بسیار مفید هستند.

فرمول آب مقطر به چه صورت است؟

فرمول آب مقطر به چه صورت است؟

آب مقطر به آبی گفته می شود که طی فرایند تقطیر بخش محلول آن از بخش حلال تفکیک می شود. در فرمول آب مقطر، عمل تقطیر بدین گونه انجام می شود که با جوشاندن آب بخش حلال که با فرمول شیمیای H2o شناخته شده به صورت بخار از محلول جدا شده و در ظرفی که به خنک کننده معروف است به مایع تبدیل می شود.

بخش محلول آب به صورت جامد در ظرف باقی می ماند. حال آبی که در خنک کننده داریم با خلوص 99 درصدی که ترکیب شیمیای H2o را شامل می شود از بخش محلول که در ظرف باقی مانده، جدا شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرمول آب مقطر از طریق راه های گفته شده در زیر با کارشناسان مروارید پارس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی:

سامانه پیام کوتاه: 3000584258842

09122522589

02537753238

pars.transport@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *