آبرسانی
آبرسانی
دسامبر 30, 2018
آب آشامیدنی
آب آشامیدنی
دسامبر 30, 2018

آب نرم

آب نرم
در آب نرم، به طور معمول املاح معدنی را از بین می برند، زیرا اینها عناصر اصلی آب هستند که آب را “سخت” می کنند
این محصول بسته بندی خاصی ندارد و در حجم بالا در سراسر کشور بصورت تانکری به مشتریان عرضه می شود.

آب نرم چیست؟

آب نرم: آب های طبیعی که در اطراف ما وجود دارد و شامل آب های شرب نیز می باشد اغلب دارای مواد معدنی، گازهای محلول و گاها در برخی از آن ها ویروس ها و باکتری هایی وجود دارد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. از جمله موادی که با مقادیر مختلف در تمامی آب های طبیعی و آشامیدنی وجود دارد و برخی از آن ها ممکن برای سلامتی انسان مضر باشد را می توان به کربنات ها، هالیدهای فلزات، گازهای محلول در آب و مواد آلی اختصاص داد. قطعا بارها نام آب مقطر را شنیده اید ولی احتمالا آشنایی چندانی با آب نرم ندارید ، پس در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این محصول تولیدی شرکت پارست ترنسپورت بپردازیم.

مطمئنا شنیده اید که برخی از صنایع و آزمایشگاه ها برای محصولات یا حتی تمیز کردن وسایل خود از اصطلاحاتی چون آب سخت و آب نرم استفاده می کنند. این نام گذاری بر این اساس است که آب ها به دو نوع تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

آب هایی که در تماس با سنگ ها و فلزات بوده اند دارای کلسیم و منیزیم بسیاری می باشند آب سخت می گویند. اما آبی که فاقد هیچگونه املاح معدنی از جمله کلسیم و منزیم نباشد را آب نرم می گویند.

اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر
اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر

آب نرم را از آن جهت که هیچ گونه املاح و گازی را در خود ندارد می توان بهترین آب توصیف کرد که برای مصارف روزانه توصیه می شود. اما مطمئنا برای تهیه این آب یا خرید دستگاه های سختی گیر به مشکلاتی بر بخورید.

یکی از شرکت های معتبر و مطمئنی که می توان با کیفیت ترین و خالص ترین آب نرم را از آن تهیه کرد یا اقدام به خرید دستگاه های سختی گیر و تصفیه آب کرد شرکت مروارید پارس می باشد. این شرکت با در دست داشتن مهندسان و متخصصان مجرب توانسته است دستگاه های تصفیه آب با کیفیتی را تولید کنند که علاوه بر تولید آب نرم بتوانند مقدار املاح مورد نیاز برای بدن را تشخیص دهد.

شرکت مروارید پارس همچنین در تولید آب نرم نیز دست داشته و با عرضه این محصولات به سراسر کشور توانسته است به برندی معتبر و قابل اطمینان تبدیل گردد.

چرا باید آب نرم را به آب سخت ترجیح داد؟

شاید تصور کنید که ساختار و مواد محلول در تمامی آب ها همانند یک دیگر می باشد و تنها در یک یا دو مورد از املاح با یکدیگر تفاوت داشته باشند. در چنین زمان باید بگوییم این یک تصوری غلط است چرا که همانگوطور در بالا ذکر کردیم آب ها نیز بر دو نوع آب سخت و آب نرم تقسیم بندی می شوند.

تفاوت آب سخت با آب نرم در مفدار مواد معدنی موجود در آن است که باعث تغییر طعم و ظاهر آن می شود. چراکه آب نرم به نسبت آب سخت دارای شفافیت و زلالیت بیشتری می باشد.

با توجه به اینکه بیشتر آب مصرفی شهروندان را آب سخت به دلیل نفوذ آب باران های اسیدی به سفره های آب زیر زمینی یا عبور آب از کنار فلزاتی چون کلسیم و منیزیم تشکیل داده است. آب سخت دارای میزان املاح معدنی محلول در آب بیشتری می باشد این در حالی است که در نوع  نرم از این مواد محلول در آب به میزان بسیار کمتری برخوردار است و بیشتر آن را املاح معدنی مفید تشکیل داده است.

همانگونه که می دانید وجود برخی از املاح معدنی که در آب سخت وجود دارد برای بدن مفید و ضروری است اما باید به این نکته نیز توجه داشت که این املاح باید به اندازه ای باشد که موجب آسیب به بافت های بدن نشده و منجر به بیماری نگردد.

در صورتی که به طور مداوم از آب سخت استفاده شود منجر به بیماری هایی چون ناراحتی های کلیوی، ناراحتی های پوستی چون خشکی پوست دست و بدن، ریزش مو، فشارخون، بیماری های قلبی و عروقی و.. می شود. همچنین از دیگر معایب استفاده از آب سخت آسیب رساندن به بافت لباس های و ایجاد رسوب در لوله های آب، ماشین لباسشویی، آبگرمکن می شود که این امر در آینده ای نه چندان دور خرابی و از کار افتادگی را به بار می آورد.

همچنین آب سختی که مورد استفاده افراد قرار دارد به هنگام شستشو باعث ایحاد لک بر روی ظروف شده یا باعث از بین رفتن رنگ شیر آلات به مرور زمان می گردد.

این نوع آب  به دلیل آن که فاقد هر گونه املاح و گازهای محلول می باشد در نتیجه موجب نرمی و لطافت پوست، تنظیم فشار خون، تقویت ساقه مو و افزایش رشد آن، جلوگیری از سنگ کلیه و… می شود. استفاده از آب نرم نه تنها بر سلامتی انسان تاثیر مستقیم دارد بلکه بر سلامتی و حفظ طول عمر دستگاه های نظیر ماشین لباسشویی، آبگرمکن و حتی لوله های آب موثر است. این امر باعث می شود تاب بافت لباس ها کاملا سالم مانده و لباس ها پاک تر، تمیز تر و نرم تر شوند.

چرا باید آب نرم را به آب سخت ترجیح داد

فرق آب سخت و آب نرم

مسلما فرق های بین آب سخت و آب نرم وجود دارد. لازمه شناخت آب نرم ابتدا شناخت کافی از آب سخت میباشد. میزان شدت بالا سختی آب به جریان آب های زیر زمینی بستگی دارد. پس از مواد های موجود در آ ب سخت میتوان موارد زیر را نام برد.

 • داشتن مواد معدنی بیشتر
 • داشتن مواد یونی ازقبیل کلسیم و منیزیم که معمولا بیشتر از مابقی یون ها میباشد

معایب اب سخت

 • ایجا رسوبات به تجهیزات خاص
 • بالابردن صرف مواد شوینده
 • ایجاد لکه در لباس ها
 • کاهش سرعت پخت حبوبات
 • نداشتن طعم و مزه در آب
 • تمیز کردن وسایل و سایر موارد در زمان بالا

دلیل زیاد بودن کلسیم و منیزیم در آب سخت در تماس بودن با سنگ و خاک میباشد. و مواد معدنی بیشتر به دلیل اینکه آب های باران و زیرزمین از قبیل چشمه و چاه میباشد. سختی آب در زمان های خاص دچار تغیراتی میشود به طور مثال در زمانی بارانی زیاد و در زمان خشکی کم میشود زیرا با خاک و سنگ مخلوط میشود.

آب نرم آب سطحی است که نسبت به آب سخت حاوی غلظت کم خصوصا یون های کلسیم و منیزیم مییاشد. هر آنچه در بالا درباره آب سخت ذکر کردیم کاملا برعکس آن در اب نرم اتفاق می افتد مانند نمونه که در پاین به آن میپردازیم

 • پاک کنندگی بالا در شستشو
 • ایجاد نکردن رسوب در شستشو خانه
 • طعم خوب
 • سرعت بالا در پخت و …

روش های تولید آب نرم چیست؟

وجود مولکول های فلزی و یون های دیگر در آب مشکلات و مضراتی را به همره دارد. از این رو در بسیاری از موارد لازم است که یون های مزاحم از آب جدا شده و آب خالص بدون هیچ گونه املاح معدنی به دست آید. روش های بسیاری برای از بین بردن یون های آب وجود دارد که شامل نرم کردن آب( سختی زدایی)، تقطیر و دیونیزه کردن آب می باشد. از متداول ترین و بهترین روش های از بین بردن یون های نرم کردن آب است.

بهترین راه برای مقابله با آب سخت از بین بردن املاح آن و تولید آب نرم با استفاده از سیستم های سختی گیر رزینی است. برای آنکه بتوان مانع از خرابی لوله کشی ها شده و سلامتی خود را تضمین کرد باید برخی از املاح معدنی آب از بین برود.

آب سخت را به آبی می گویند که دارای کاتیون های کلسیم،منزیم، استرانسیوم، آهن، منگنزو… باشد که با درصد های مختلف در آب وجود دارد. اما عامل اصلی سختی آب کلسیم و منزیم است که به نسبت استرانسیوم، آهن و منگنز در آب بیشتر وجود دارند. آب مقطر نرم به آبی گفته می شود که هیچ گونه املاح و مواد معدنی، گازهای محلول و… نداشته باشد.

برای آن که بتوان چنین آب سختی را نرم کرده و یون های آن را از بین برد روش های متعددی وجود دارداما متداول ترین راه کار استفاده از رزین های تبادل یونی می باشد.

در این روش آب را از بستر رزینی که دارای دانه های تبادلگر یونی می باشد عبور می دهند در این هنگام یون های کلسیم و منزیم با یون های سدیم و پتاسیم جایگزین می شوند. سدیم کربنات و پتاسیم کربنات در زمان قرار گیری در دما و ph زیاد در آب محلول اند. سختی گیر های رزینی هیچ گونه نمکی را در خود نداشته و این امر موجب می شود که ضمن جمع آوری برخی از مواد معدنی از تولید سنگ آهک نیز جلوگیری کند.

یکی دیگر از روش های تولید آب های نرم استفاده از تصفیه آب به روش اسمز معکوس است. این دستگاه می تواند فلزات سنگین آب را از بین برده و تا حدودی کاهش دهد. در این دستگاه فیلتر های ممبرانی تعبیه شده است که می توانید مقدار املاح مفید برای بدن را مدیریت کرده و از حذف آن ها جلوگیری کند.

با هزینه کردن و خرید یک دستگاه تصفیه آب علاوه بر آن سلامتی خود را تضمین می کنید بلکه می توانید املاح مفیدی که برای بدن لازم است را نیز دریافت کنید. قیمت آب نرم در مروارید پارس بسیار مقرون به صرفه بوده و شما می توانید با کمترین هزینه از بهترین دستگاه تصفیه آب یا آب های نرم به صورت عمده یا خرده بهره مند شوید.

آب نرم چه نوع آبی است؟

آبی که فاقد هیچگونه املاح معدنی از جمله کلسیم و منزیم نباشد را آب نرم می گویند.

چرا آب نرم بهتر از آب سخت است؟

آب نرم به دلیل آن که فاقد هر گونه املاح و گازهای محلول می باشد در نتیجه موجب نرمی و لطافت پوست، تنظیم فشار خون، تقویت ساقه مو و افزایش رشد آن، جلوگیری از سنگ کلیه و… می شود. استفاده از آب نرم نه تنها بر سلامتی انسان تاثیر مستقیم دارد.

آب نرم چگونه تولید می شود؟

یکی از روش های تولید آب مقطر نرم استفاده از تصفیه آب به روش اسمز معکوس است. این دستگاه می تواند فلزات سنگین آب را از بین برده و تا حدودی کاهش دهد. در این دستگاه فیلتر های ممبرانی تعبیه شده است که می توانید مقدار املاح مفید برای بدن را مدیریت کرده و از حذف آن ها جلوگیری کند.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با شرکت