آب مقطر
آب مقطر
دسامبر 30, 2018
آب دمین
آب دمین
ژانویه 14, 2019

آب دیونیزه

آب دیونیزه

آب دیونیزه

آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه: بیشتر افراد از آب شرب و شیرینی که در دسترس قرار دارد می توانند برای نوشیدن، پخت و پز یا بسیاری از امور دیگر، و… استفاده می کنند اما این آب برای اکثر آزمایش های شیمیایی آزمایشگاهی یا تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی مناسب نمی باشد در نتیجه در چنین زمان نیاز به آب دیونیزه می باشد.

آبی که تمامی یون های آن چون کاتیون هایی شامل سدیم، کلسیم، آهن، مس و همچنین آنیون هایی از قبیل کلرید و سولفات حذف شده و از بین رفته باشند را آب  دیونیزه یا آب یون زده شده می نامند.

یون زدایی مولکول های آب یک فرآیند شیمیایی می باشد که تنها توسط رزین های تبادل یونی انجام می شود. بدین گونه که هیدروژن و یون های هیدروکسید را با مواد معدنی محلول از طریق رزین های یونی مبادله و ترکیب می کنند تا بدین صورت مولکول های آب تشکیل شود.

آب دیونیزه در واقع همان آب مقطر است که مقدار یون های موجود در آن به حداقل خود رسیده و علاوه بر تقطیر آن توسط رزین های تبادلگر یونی با روش اسمز معکوس نیز یون زدایی می شوند.

یون زدایی برای تولید آب دیونیزه به سه روش وجود دارد که می توان آن ها انجام داد:

 • جریان هم جهت
 • جریان مخالف
 • بستر مخلوط

شرکت مروارید پارس اولین و بزرگترین مرجع تامین کننده آب دیونیزه با استفاده از بهترین و مدرن ترین تجهیزات می باشد. این شرکت با توجه به طول مدت سابقه و تجربه ای که در این مدت از زمان فعالیت خود به دست آورده است از بهترین شرکت های منبع آب مقطر و آب دیونیزه از نظر معتبر ترین مراکز بهداشتی در جهان می باشد.

شرکت مروارید پارس دارای بزرگترین شبکه تولید و حمل آب دیونیزه در ایران می باشد که منبع آب تمامی مراکز صنعتی و آزمایشگاهی را تامین و نیاز اولیه آن ها را رفع می نماید.

قیمت آب دیونیزه تولید شده در این شرکت با توجه به مقدار آن متفاوت است. اما لازم به ذکر است که بدانید قیمت این آب در شرکت مروارید پارس مقرون به صرفه بوده و شما با کمترین هزینه با کیفیت ترین آب مقطر با درجه خلوص بالا را بهره مند می شوید.

معنی آب دیونیزه چه می باشد؟

آب دیونیزه یا آب یون‌زدوده به آب مقطری گفته می شود که علاوه بر گذراندن مراحل تقطیر، توسط رزینهای تبادلگر یونی یا روشهای دیگر (مثل اسمز معکوس) ، یون زدایی نیز شده باشد. در واقع آب یون زدوده همان آب مقطر است که قبل یا طی تقطیر یا حتی بعد از آن، با افزودن مراحلی مثل گذراندن از رزین تبادلگر یونی میزان یون‌های آن به کمترین مقدار رسیده باشد.

این محصول در حجم های متفاوت موجود است.

در بسته بندی های ۰٫۵ لیتری، ۱ لیتری، ۴ لیتری، ۵ لیتری ، ۱۰ لیتری و ۲۰ لیتری عرضه می گردد و همچنین به صورت تانکری از حجم هزار لیتر به بالا قابل ارسال به تمام نقاط کشور می باشد.

کاربرد آب دیونیزه چه می باشد؟

از آب دیونیزه بیشتر در صنایع دارو سازی، آزمایشگاه ها و همچنین صنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان حلال کننده و حجیم کننده در هنگام ساخت داروها یا تولید محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در برخی از صنایع دارو سازی و آزمایشگاه ها به عنوان مایع استریلیزه در هنگام آماده کردن یا رقیق کردن برخی داروها از جمله دارو های تزریقی به کار گرفته می شود.

از دیگر کاربرد های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آماده سازی حلال ها
 • رقیق کردن حلال ها
 • در بسیاری از آزمایش های شیمیایی
 • بلوک های تحلیلی
 • در هنگام سرد سازی
 • شستشوی نهایی ظروف آزمایشگاهی
 • استاندارد کالیبراسیون
 • اتوکلاوهای میکروبیولوژی
 • ساخت باتری
 • شستشو و تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی

فرق آب مقطر با آب دیونیزه چه می باشد؟

سئوالی که ذهن هر خواننده یا شنوندهای را به خود مشغول می کند این می باشد که فرق بین آب دیونیزه شده با آب مقطر معمولی چه می باشد؟! در بسیاری از فرآیند ها شیمیایی و مشاغل آب مقطر مناسب نمی باشد و به جای آن باید از انواع دیگری به نام آب دیونیزه استفاده کرد. تفاوت اصلی و عمده ی بین آب دیونیزه و آب مقطر معمولی در مقدار درجه خلوص یون های آن می باشد.

آب مقطر در واقع نوعی آب معدنی و خالص است که با استفاده از روش های سنتی چون تقطیر تصفیه شده است که منبع این آب می تواند آب شرب نیز باشد. اما در بیشتر مواقع از آب باران و سیلاب برای تهیه آن استفاده می کنند که نتیجه ای بهتر و موثرتر دارد.

آب مقطر معمولی توسط دستگاه مخصوص حاصل می شود. بدین صورت که در ابتدا آب را وارد دستگاه کرده و در این زمان آب طی فرآیندهایی به نقطه ی جوش خود که 100 درجه سانتی گرا می باشد و همان درجه بخار است می رسد تا به بخار تبدیل شده و پس از برخور با بخش سردکننده دستگاه به مایع تبدیل می شود. در آخر آب تولید شده را توسط شلنگی مخصوص که به دستگاه متصل است خارج و جمع آوری می کنند.

آب مقطر معمولی که بدین روش تولید می شود فاقد هر گونه املاح معدنی می باشد چرا که بیشتر مواد معدنی و دیگر ناخالصی های موجود در آب از بین رفته و حذف می شوند، به همین علت از آن برای شستشو در آزمایشگاه ها، حلال برای محلول ها، استریلاسیون تجهیزات، آب خالص و.. استفاده می شود.

اما آب دیونیزه دارای درجه خلوص بالاتری به نسبت آب مقطر می باشد و برای تولید آب دیونیزه بر خلاف آب مقطر معمولی از دستگاه دیونایز استفاده می شود. این دستگاه دارای ستون هایی از رزین هایی با بار مثبت و منفی می باشد که باعث به دام انداختن یون های بار مثبت و منفی می شود. از این آب با توجه به درجه خلوصی که دارد برای رقیق کردن سرم استفاده می شود.

فرق آب مقطر با آب دیونیزه

فرق آب مقطر با آب دیونیزه

فرمول آب دیونیزه چه می باشد؟

برای تولید آب دیونیزه می توان از آب شرب، آب باران یا حتی آب مقطر نیز استفاده کرد. برای آن که بتوان بارهای مثبت و منفی را با یکدیگر ترکیب کنیم به بستری از یون های مثبت و منفی نیاز داریم. درنتیجه در این فرآیند منبع آب در یک بستری از مبادله های یونی به ستون های رزین حاوی بار الکتریکی مثبت و منفی وصل می شوند.

حال کاتیون ها و آنیون ها آب و همچنین مولکون های مثبت و منفی آب با کمک رزین های باردار واکنش داده و آب دیونیزه را تولید می کنند.

PH آب دیونیزه 7 است و به این معنی می باشد که این آب دارای واکنش پذیری بسیار بالایی می باشد.به گونه ای که به هنگام قرار گیری در معرض هوا و دی اکسید کربن به سرعت واکنش داده و آن را در خود حل می کند. این امر باعث می کند که آب دیونیزه تغییر خاصیت پیدا کرده و منجر به کاهش PH آب تا مرز 5 و 6 شود.

با توجه به این که ناخالصی های غیر مولد آب را بیشتر نمک های محلول تشکیل داده است در نتیجه ی یون زدایی آن موجب تولید آب خالص می شود. در حقیقت منظور از آب خالص همان آب مقطر است که دارای مزیت های مهم و تاثیر گذاری در صنعت و آزمایشگاه ها می باشد. از جمله ی مزایای آب مقطر را می توان به اجرای سریع فرآیند های شیمیایی و رسوب نبستن آن ها اشاره کرد.

اما بهتر است بدانید در جریان یون زدایی آب توسط عمل دیونیزاسیون تمامی مولکول های آلی بدون بار ، ویروس ها یا باکتری ها به طور کامل از بین نمی رود و تنها در صورتی ممکن است حذف شده باشند که در رزین های یونی به دام افتاده باشند. چرا که رزین های یونی آنیون هایی با پایه خالص قوی هستند که می توانند این باکتری های گرم منفی را از بین برده و حذف کنند.  همچنین باید توجه داشته باشید که میزان درجه خلوص آب دیونیزه به منبع آب خالص بستگی دارد.

اما برای آن که بتوان یون زدایی را به طور مداوم و ارزان انجام داد می توان از دستگاه الکترودیونازیسیون نیز استفاده کرد. در بسیاری از کشور ها روش های معمولی که برای تولید آب دیونیزه اجرا می شود اسمز معکوس و دیونیزاسیون می باشد.

فرآیند یون زدایی به روش دیونیزاسیون مشابه با عمل تقطیر می باشد که در هر دو روش ناخالصی های یونی حذف و از بین می روند اما درجه خلوص آب مقطر با آب دیونیزه یکسان نمی باشند. در همین خاطر باید توجه داشته باشید که کاربرد آب دیونیزه و آب مقطر معمولی تولید شده به کمک این دو روش مشابه یکدیگر نبوده و هر کدام در زمینه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت آب دیونیزه چقدر است؟

این قیمت بستگی به عوامل مختلفی دارد . شرکت مروارید پارس دستجرد به عنوان تولید کننده و فروشنده عمده و بسیار باکیفیت در این حوزه می تواند قیمت های کاملا رقابتی و مناسبی نسبت به قیمت های موجود در بازار ارائه دهد. که پیشنهاد می کنیم حتما باشماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما ضمن اطلاع از قیمت ها بهره مند شوید

فروش و خرید آب دیونیزه چگونه است؟

یکی از دغدغه خریداران تهیه این محصول به گونه ای که هم با کیفیت باشد و هم به صرفه می باشد. پارس ترنسپورت از مراکز فروش آب دیونیزه معتبر است که به صورت فروش عمده و ارسال به سراسر کشور در کم ترین زمان ممکن این کار را انجام می دهد. آب رسانی ویژه و معمولی ، ارسال با تانکر و.. همگی امکاناتی هستند که درخور شان مشتریانمان در نظر گرفته ایم.

راه های ارتباطی:

سامانه پیام کوتاه: 3000584258842

 09122522589

02537753238

pars.transport@yahoo.com

آب دیونیزه چه نوع آبی است؟

آبی که تمامی یون های آن چون کاتیون هایی شامل سدیم، کلسیم، آهن، مس و همچنین آنیون هایی از قبیل کلرید و سولفات حذف شده و از بین رفته باشند را آب  دیونیزه یا آب یون زده شده می نامند.

آب دیونیزه چه کاربردی دارد؟

از آب دیونیزه به عنوان حلال در صنایع دارو سازی و پزشکی و همچنین ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی و تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی استفاده می شود.

قیمت آب دیونیزه چقدر است؟

قیمت آب دیونیزه به تعداد و مقدار مورد نیاز بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت دقیق آّ دیونیزه می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با شرکت