آب مقطر دو بار تقطیر
آب مقطر دو بار تقطیر
می 26, 2019
آب شیرین
آب شیرین
آوریل 7, 2020

آب مقطر برای پتروشیمی

آب مقطر برای پتروشیمی

آب مقطر برای پتروشیمی

آب مقطر برای پتروشیمی چگونه تامین می شود؟

از آنجایی که فعالیت پتروشیمی بسیار حساس است باید آب مقطر، با کیفیت بالایی تهیه شود. آب مقطر برای پتروشیمی توسط مراحل مختلفی تامین می شود که ما در ادامه به طور کامل به آن می پردازیم:

صنایع پتروشیمی برای هر کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و میزان رشد کشور را نشان می دهد. دلیل اهمیت استفاده از آب مقطر برای پتروشیمی این است که آب از ظرفیت حرارتی بالایی برخوردار است و می توان از آن برای خنک کننده و همچنین گرم کننده استفاده کرد. به همین دلیل واحد های پتروشیمی را در کنار رودها و دریا ها می سازند تا بتوانند آب موجود در طبیعت را برای استفاده در مبدلها به جهت گرم و سرد کردن واحد ها به گردش در بیاورند.

نکته ی قابل توجه این است که مبدل های حرارتی گران و حساس هستند و رسوب آب در آن ها باعث آسیب رساندن به آن ها و خوردگی و پوسیدگی آن میشود. و تخریب و از کار افتادن آن ها برابر با توقف کار پتروشیمی و ضرر مالی می شود. لذا این صنایع واحدی به نام یوتیلیتی دارند که آب وروردی را تقطیر می کند و پس از جدا شدن املاح  آن را وارد خطوط لوله و مبدل ها می کنند و پس از استفاده از آب مقطر دوباره بر حسب نیاز آن را با هوا خنک یا گرم میکنند و دوباره به مصرف می رسانند.

اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر
اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر

یکی از بهترین آب هایی که می‌ شود برای پتروشیمی و صنایع استفاده کرد آب بدون یون است ولی از آنجایی که هزینه آن کمی بالا است افراد ترجیح می‌ دهند که از آب مقطر برای پتروشیمی استفاده کنند. البته باید گفت که آب مقطر برای پتروشیمی گزینه بسیار مناسبی است و نسبت به آب بدون یون هزینه آن کمتر می باشد. برای تهیه آب مقطر برای پتروشیمی در ابتدا به آب حرارت می‌دهند تا موادی که در آب حل شده است از آن جدا شود و رسوب کنند و در مرحله بعد بخار آب را سرد می کنند تا آب مقطر تشکیل شود.

آب مقطر برای پتروشیمی چه اهمیتی دارد؟

همان طور که گفته شد فعالیت پتروشیمی بسیار حساس و دقیق است، به همین خاطر استفاده از آب مقطر برای پتروشیمی اهمیت بالایی دارد. شاید فکر کنید که فرایند تقطیر کار آسانی است ولی باید گفت هنگامی که از آب مقطر برای پتروشیمی استفاده شود این کار بسیار حساس می ‌شود. برای تهیه آب مقطر با کیفیت بالا باید از دستگاه های سالم و پیشرفته کمک گرفت و توسط افراد متخصص نظارت درستی صورت بگیرد.

اهمیت آب مقطر برای پتروشیمی

انواع آب مقطر برای پتروشیمی

انواع آب مقطر برای پتروشیمی بر اساس مشخصات فیزیکی و شیمیایی تقسیم می ‌شوند که ما در ادامه به طور کامل انواع آن را توضیح می دهیم:

آب مقطر برای پتروشیمی بر اساس مشخصات فیزیکی

این نوع آب مقطر به دو دسته آب تلخ و آب شیرین طبقه بندی می شود.

  • آب تلخ

به کلیه ناخالصی های موجود در آب اصطلاحا TDS گفته می شود که واحد سنجش آن PPM می باشد. هرچه مقدار TDS پایین تر باشد آب تلخ تر می شود و هرچه بالاتر باشد آب شیرین تر میشود

  • آب شیرین

آبی است که املاح نمکی در آن بسیار کم است. این آب از مهم ترین منابع تجدید شدنی می باشد که برای زنده ماندن موجودات زنده بسیار ضروری است و برای استفاده در کشاورزی بسیار پر اهمیت و حیاتی می باشد.

لازم به ذکر است که در این مطلب آب شیرین و آب آشامیدنی دارای مفهوم جداگانه هستند. آب شیرین به صورت یخ در قسمت های شمالی و جنوبی کره زمین یافت میشود. همچنین بخش عمده ای از آنها به صورت دریاچه و رودها، در سطح کره زمین و منابع زیر زمینی یافت میشود. اما با این وجود 3% از آب روی کره زمین آب شیرین است.

انواع آب مقطر برای پتروشیمی بر اساس خواص شیمیایی

  • آب سبک

آب سبک به آب گفته می شود که نسبت ایزوتوپ دوتریوم در آب آب از مقدار معمول کمتر باشد. آب سبک برای پیشگیری از سرطان تاثیر بسزایی دارد.

  • آب سنگین

به آبی گفته می شود که اکسید هیدروژن در آن سنگین باشد. در آب سنگین ایزوتوپ هیدروژن که دوتریوم نام دارد با اکسیژن ترکیب می شود. خواص شیمیایی و فیزیکی آب سنگین همانند خواص آب معمولی H2O می باشد. آب سنگین در راکتور هسته ای که از سوخت اورانیوم استفاده می کند و به عنوان یک مهارگر کاربرد دارد.

  • آب سخت

آب سخت به آبی گفته می شود که دارای نمک های معدنی از جمله ترکیبات بی کربنات یون های منیزیم و کلسیم و… باشد.

  • آب مقطر

به آبی گفته می شود که آبی است که به شیوه تقطیر ناخالصی خود را از دست بدهد. در روش تقطیر ابتدا آب را می جوشانند و سپس بخار آب را به ظروف دیگری منتقل می کنند. معمولا دمای جوش در آب چکیده پایین ‌تر از آب معمولی است.

قیمت آب مقطر برای پتروشیمی چقدر است؟

هزینه آب مقطر برای پتروشیمی با توجه به عواملی مانند حجم آب و نوع بسته بندی متفاوت است. یکی از بزرگترین شرکت هایی که در زمینه حمل و آبرسانی فعالیت می کند، پارس ترنسپورت است که تمامی محصولات خود را به سراسر کشور در اسرع وقت ارسال می کند. این شرکت بزرگترین توزیع کننده انواع آب مقطر، دمین و دیونیزه با بالاترین کیفیت است و یکی از ویژگی های آن ارسال رایگان نمونه می باشد که به مشتری امکان می دهد کیفیت آب را از هر نظر بررسی کند.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت سفارش با مشاوران ما در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی:

سامانه پیام کوتاه: 3000584258842

 09122522589

02537753238

pars.transport@yahoo.com

استفاده از آب مقطر برای پتروشیمی چه اهمتی دارد؟

دلیل اهمیت استفاده از آب مقطر برای پتروشیمی این است که آب از ظرفیت حرارتی بالایی برخوردار است و می توان از آن برای خنک کننده و همچنین گرم کننده استفاده کرد.

آب مقطر برای پتروشیمی به چند نوع تقسیم می شود؟

انواع آب مقطر برای پتروشیمی بر اساس مشخصات فیزیکی (آب تلخ و شیرین) و شیمیایی(آب سنگین- سبک- مقطر- سخت) تقسیم می ‌شوند.

قیمت آب مقطر برای پتروشیمی چقدر است؟

هزینه آب مقطر برای پتروشیمی با توجه به عواملی مانند حجم آب و نوع بسته بندی متفاوت است. یکی از بزرگترین شرکت هایی که در زمینه حمل و آبرسانی فعالیت می کند، پارس ترنسپورت است که تمامی محصولات خود را به سراسر کشور در اسرع وقت ارسال می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با شرکت