آب نرم
آب نرم
دسامبر 30, 2018
آب مقطر
آب مقطر
دسامبر 30, 2018

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی چیست؟

به آبی که پس از خروج از منبع آب، املاح و مواد های موجود در آن کنترل شود آب آشامیدنی می گویند. در این آب مواد زائد و املاح گرفته می شود و پس از عبور از چند مرحله، آب از هرگونه میکروب و باکتری پاک می شود و هیچگونه طعم و بوی نامطبوعی ندارد. در ضمن دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد و برای انسان هیچ گونه ضرری ندارد. آب آشامیدنی از نظر سلامت و بهداشت تایید شده است و برای مصرف روزانه بهترین نوع آب به حساب می آید.

همانطور که می دانید آب مایه حیات است و تقریباً دو سوم کره زمین را فرا گرفته است. انسانها برای آشامیدن نیاز به آب شیرین دارند این در صورتی است که بیشتر آب های کره زمین شور هستند.

در ادامه این مطلب با شرکت مروارید پارس دستجرد همراه باشید تا با خواص و بطور کلی تعاریف آب آشامیدنی بیشتر آشنا شوید:

شرکت مروارید پارس در زمینه آبرسانی سابقه بالایی دارد و نظر بهداشت یکی از معتبرترین شرکت ها در کشور شناخته شده است که با مجهز بودن به دستگاه های پیشرفته انواع آب از جمله آب آشامیدنی را با کیفیت بسیار بالایی تولید و عرضه می کنند و برای محصولات خود قیمت های منصفانه ای در نظر گرفته اند.

اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر
اطلاع از محصولات و قیمت خرید آب مقطر

خصوصیات آب آشامیدنی سالم چیست؟

وجود املاح از جمله آهن، کربنات، نمک و منگنز باعث می شود آب طعم و بوی نامطبوعی بگیرد. آب آشامیدنی باید عاری از هرگونه املاح مضر باشد تا برای بدن انسان ضرر ایجاد نکند و هیچ گونه طعم بدی نداشته باشد. زمانی که میزان ناخالصی در آب زیاد باشد و استفاده از آن باعث بروز مشکلاتی برای انسان شود به آن آب آلوده می گویند.

در ادامه چند مورد از خصوصیات آب های آشامیدنی سالم را به طور مختصر توضیح می دهیم:

 • دما

دمای آب آشامیدنی بسیار مهم است و باید بین 8 تا 12 درجه سانتیگراد باشد؛ زیرا آب سرد برای بدن مضر است و همچنین آب خیلی گرم مناسب نیست. به همین دلیل باید تعادل دمای آب حفظ شود.

 • طعم

آبی سالم است که هیچ گونه طعم خاصی نداشته باشد. اگر طعم آب شور باشد یعنی نمک در آب زیاد است و اگر آب مزه تلخ بدهد یعنی ترکیبات منیزم در آب وجود دارد. اگر آب مزه صابون بدهد آن آب قلیایی است و اگر آب اسیدی باشد مزه آن به ترشی می زند.

 • رنگ

آب سالم رنگ ندارد ولی در صورتی که عمق آن زیاد باشد باید رنگ آبی شفاف دیده شود. به این نکته توجه کنید اگر آب، قرمز رنگ بود در آن نمک های آهن وجود دارد و اگر به رنگ قهوه‌ ای متمایل به سیاه دیده شد آن آب دارای نمک های منگنز می‌ باشد.

 • بو

یکی دیگر از خصوصیات آب آشامیدنی سالم این است که فاقد بو باشد. البته استفاده از کلر به مقدار زیاد باعث می شود که آب کمی بو بگیرد.

 • املاح

در آب املاح زیادی وجود دارد که باعث رشد باکتری و میکروب در آن می‌ شود. برای از بین بردن انواع باکتری در آب آشامیدنی از کلر استفاده می کنند که در پاکسازی و گندزدایی آب تاثیر بسزایی دارد. استفاده از کلر یکی از رایج ترین روش های گندزدایی آب به شمار می رود که موجب می شود آب، به سلامت انسان آسیبی وارد نکند.

خصوصیات آب آشامیدنی سالم چیست؟

منابع آب آشامیدنی کدام اند؟

منابع آب‌ سطحی

دریاچه، رودخانه، سد، قنات و باران منابع آب های سطحی هستند که از آنها جهت آب آشامیدنی و مصارف دیگر استفاده می شود. منابع آب های سطحی بسیار مهم هستند زیرا بیش از 70 درصد آب شرب از همین طریق تامین می شود.

آب باران با رسیدن به سطح زمین همراه خود اکسیژن و گازهای دیگر را می آورد. همچنین در طی مسیر با گرد و غبار و ذرات معلق در هوا تماس پیدا می‌ کند که باعث می شود در آن مقدار زیادی ناخالصی وجود داشته باشد.

آب رودخانه یکی از مهمترین منابع آب های سطحی جهت تامین آب سالم در زمان های قدیم به شمار می رفت. یکی از مواردی که امروزه در تامین آب کشاورزی، تامین آب آشامیدنی برای شهر و تولید برق نقش بسزایی دارد استفاده از دریاچه های مصنوعی پشت سد است. یکی از مزایای این دریاچه ها این است که که باعث می شود گل و لای آب رودخانه و ذرات معلق در آن ته نشین شود که به تصفیه آب کمک می کند.

منابع آب زیرزمینی

چاه عمیق، چشمه سار، چشمه جاری، چاه کم عمق و کانال های آب از منابع آب زیرزمینی هستند. آب زیرزمینی منبع اصلی بسیاری از شهرهای بزرگ به حساب می آید و یکی از کم هزینه ترین راه ها برای تامین آب در جهان است.

تفاوت آب سطحی با آب زیرزمینی

 • آب زیرزمینی نسبت به آب سطحی، آلودگی کمتری دارد؛ درصد تبخیر کمتری دارد؛ تصفیه فیزیکی نیازی ندارد؛ دارای ترکیبات شیمیایی ثابت هستند؛ فاقد هر گونه مواد تیره کننده می باشد؛ رنگ ندارند؛ در طور سال تغییر دما ندارد.
 • در خشکسالی های کوتاه مدت آب زیرزمینی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
 • آب زیرزمینی فاقد هرگونه باکتری و میکروب است.

منابع آب شور

در مواردی که آب زیرزمینی و آب سطحی وجود نداشته باشد ناچار هستیم که از آب های شور استفاده کنیم. برای مثال در مناطقی مانند حاشیه خلیج فارس که به آب شیرین دسترسی ندارند، با روش های مختلف و کمک دستگاه آب شیرین کن،‌ آب شور را به شیرین تبدیل می کنند و به این صورت آب آشامیدنی تهیه می شود.

تفاوت آب آشامیدنی با آب معدنی

شاید برای شما سوال پیش آید که آب آشامیدنی با آب معدنی تفاوتی دارد؟ در این قسمت قصد داریم این سوال را پاسخ دهیم. در ابتدا بهتر است با تعریف آب معدنی آشنا شوید.

به آبی که قابل آشامیدن و بسته بندی شده باشد، آب معدنی می گویند که از طریق منابع زیرزمینی یا چشمه ‌های طبیعی تامین می شود و خواص بهداشتی و درمانی دارند.

حال باید گفت که این دو آب با هم متفاوت هستند. نکته اول اینکه فرایند تهیه آب آشامیدنی با آب معدنی یکسان نیست. آب معدنی پس از اینکه استخراج شد هیچگونه اصلاحاتی روی آن صورت نمی گیرد و پس از آزمایش، بسته بندی می شود ولی آب آشامیدنی قبل از اینکه مورد بسته بندی قرار بگیرد باید ضد عفونی شود و از مراحلی مانند حذف میکروب، حذف املاح و کلرزدایی عبور کند.

به این نکته توجه داشته باشید که در بارش سالانه املاح موجود در آب معدنی متغیر است و این مسئله موجب می شود برای افراد بیماری های گوارشی و کلیوی ایجاد شود. پس توصیه می کنیم بیش از اندازه از آب معدنی استفاده نکنید.

نکته : هنگام خرید بطری آب حتما توجه داشته باشید که آب شفاف، بی رنگ و بدون بو باشد.

اهداف تصفیه آب آشامیدنی چیست؟

اهداف تصفیه آب آشامیدنی چیست؟

 • سلامت انسان.
 • بالا بردن کیفیت ظاهری آب.
 • قیمت مناسب آب تصفیه شده.
 • حذف هرگونه ترکیبات مضر و سمی از آب.
 • پاکسازی آب از هرگونه میکروب و باکتری.

مراحل تصفیه آب آشامیدنی:

 1. مواد شناور مانند آشغال و مواد غیر محلول در آب باید جداسازی شود.
 2. در مرحله بعد باید املاح مضر و میکروارگانیسم ها به طور کامل حذف شوند.
 3. مرحله سوم باید طعم و بوی آب از بین برود تا برای مصرف آماده شود.

خرید آب آشامیدنی به چه صورت است؟

از آنجایی که آب تاثیر مستقیم بر سلامت انسان دارد باید هنگام خرید به کیفیت آن دقت کرد. یکی از مراکز فروش آب آشامیدنی که از همه نظر تایید شده است، شرکت مروارید پارس نام دارد. این شرکت دارای امکان ارسال رایگان نمونه به سراسر کشور را دارد که این ویژگی به مشتری کمک می کند تا خرید مطمئنی داشته باشد. شرکت مروارید پارس برای مشتریان عزیز، در فروش عمده محصولات خود از جمله آب مقطر، تخفیفات ویژه ای در نظر دارد. این اطمینان را به شما می دهیم که ارزانترین قیمت آب آشامیدنی در عین با کیفیت بودن را در این شرکت مشاهده کنید.

آب آشامیدنی توسط شرکت مروارید پارس با قیمتی مناسب، قابل ارسال به تمام نقاط کشور می باشد.

راه های ارتباطی:

سامانه پیام کوتاه: 3000584258842

09122522589

02537753238

pars.transport@yahoo.com

تفاوت آب آشامیدنی با آب معدنی چیست؟

آب معدنی پس از اینکه استخراج شد هیچگونه اصلاحات و فرآیندی روی آن صورت نمی گیرد و پس از آزمایش نهایی بسته بندی می شود ولی آب آشامیدنی قبل از اینکه بسته بندی شود باید ضد عفونی شده و از مراحلی مانند حذف میکروب، حذف املاح و کلرزدایی عبور کند.

فرآیند تولید آب آشامیدنی چگونه است؟

آب آشامیدنی را از طریق تصفیه منبع آب تولید می کند. بدین صورت که با عبور از شناورهای مخصوص زباله ها و دیگر مواد آلودگی را به جا گذاشته و سپس وارد مرحله حذف میکروب و املاح آلوده می شود. در آخر نیز با عبور از مرحله کلر زدایی بسته بندی می شود.

از کجا می توان آب آشامیدنی با کیفیت تهیه کرد؟

شرکت مروارید پارس ارائه دهنده آب آشامیدنی و انواع آب های مقطر می باشد که توسط کارشناسان متخصص و همچنین ابزارآلات مدرن با کیفیت ترین آب آشامیدنی مطابق با استاندارد جهانی را تولید و عرضه می کند. شما می توانید با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه از بهترین آب آشامیدنی بهره مند شوید.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با شرکت